VPN Nedir?

VPN, İngilizce Virtual Private Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Sıradan Internet kullanıcılarının gündemine son zamanlarda girmiş olsa da, devlet kurumları, şirketler ve akademide çok uzun zamandır kullanılan bir güvenli bağlantı yöntemidir. Türkçesi “Sanal Özel Ağ” olan VPN, Internet üzerinde iki nokta arasında şifrelenmiş, güvenli bir “tünel” açarak veri trafiğinin bu tünel içinden geçmesini sağlar.

VPN bağlantısında, taraflardan biri “sunucu”, diğeri ise “istemci” olur, istemci taraf, sunucu tarafa bağlanır ve sunduğu servislerden faydalanır. Burada istemci de, sunucu da, Internet bağlantısı olan basit birer bilgisayar olabileceği gibi, yüzlerce kişinin çalıştığı ofisleri birbirine bağlayan özel VPN cihazları ve arkalarındaki büyük ağlar olabilir. Sunucu taraf, istemci tarafa Internet bağlantısı, dosya ve veri kaynakları, Intranet yazılımları başta olmak üzere, çeşitli kaynaklara erişim ve kullanma olanağı sağlayabilir.

VPN bağlantısı kullanan bir kullanıcı, fiziksel olarak bağlandığı ağdaymış gibi hareket eder. Dolayısıyla, kurumlar farklı konumlardaki merkezlerini birbirine VPN ile bağladığı zaman, bu merkezlerdeki kullanıcılarını aynı kapalı ağdaymış gibi hareket edebilir.

Bugün çok gündemde olan Internet erişiminde VPN konusuna bakarsak, Internet erişimi sağlamak isteyen kullanıcılar, VPN hizmeti veren bir servis sağlayıcıya bağlanır, bağlantı için kullandığı istemci cihaz veya yazılıma bağlı olarak, Internet trafiğinin bir kısmını veya tamamını VPN servis sağlayıcı üzerinden sağlar.

Internette iki nokta arasında gidip gelen veri paketleri, çok sayıda yönlendirici cihazdan geçer. Bu cihazlar veri paketlerinin doğru adrese ulaşması için bir sonraki yönlendirici cihaza aktarılmasını sağlar. VPN kullanılmayan Internet trafiğinde, iki nokta arasındaki veri paketleri yönlendirici cihazlardan geçerken okunabilir, içindeki bilgiler kısmen veya tamamen “koklanabilir”. HTTPS ile şifrelenmiş web trafiğinde veri okunamaz, ancak paketin gittiği sunucunun adresi tespit edilebilir.

VPN ile sağlanan bir bağlantıda ise, yönlendirici cihazlar sadece ve sadece bağlantının iki tarafını bilir, ancak istemcinin, sunucu üzerinden hangi servisi aldığını, ne yaptığını, hangi Internet sitesine eriştiğini asla bilemez. Ayrıca, VPN servis sağlayıcı üzerinden erişilen Internet servisleri de, istemcinin gerçek kimliğine ulaşmayı sağlayacak IP adresi gibi bilgilere ulaşamaz, sadece VPN servis sağlayıcının IP adresini bilir. Böylece kullanıcı açısından gizlilik ve anonimlik sağlandığı gibi, sansür uygulanan servislere erişim açısından da kolay kullanılan bir yöntem ortaya çıkmış olur. Bu konuyu detaylı bir şekilde VPN’in faydaları ve bağlantı özelliklerini karşılaştırdığımız yazılarda bulabilirsiniz.

 

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir